ANTENA Z PODWÓJNĄ POLARYZACJĄ
Przeznaczona dla systemów- HELIUM SIEĆ NARODÓW, IoT M2M ( Machine to Machine ) Lora, Sigfox, XBee, RFID, Z-WAVE
Scenariusz braku linii wzroku (NLOS) jest znacznie bardziej powszechny i stanowi wyzwanie dla wszystkich typów systemów bezprzewodowych, zwłaszcza tych, w których jeden koniec łącza jest mobilny. Gdy nie ma wyraźnej linii wzroku, degradacja będzie wynikać z odbić, załamania, dyfrakcji, rozproszenia i absorpcji atmosferycznej. Wiele sygnałów wytworzonych przez te czynniki będzie następnie docierać do anteny odbiorczej w różnym czasie, z różnych ścieżek iz różną siłą. Rezultatem będzie zmniejszony margines łącza i zmniejszona przepustowość, a w najgorszym przypadku uniemożliwi komunikację.
Różnorodność polaryzacji
Anteny mogą łagodzić niektóre z tych problemów przy użyciu różnych technik, z których najczęstszą jest różnorodność polaryzacji. Jest stosowany we wszystkich typach aplikacji bezprzewodowych, w tym w systemach komórkowych i stacjonarnych systemach dostępu bezprzewodowego (FWA) wykorzystywanych na obszarach wiejskich do świadczenia usług szerokopasmowych dla mieszkańców. Różnorodność polaryzacji polega w zasadzie na wykorzystaniu systemów antenowych, które emitują sygnały w więcej niż jednej polaryzacji, takiej jak pozioma i pionowa.
Rysunek 4. Po lewej stronie znajduje się polaryzacja pozioma/pionowa względem horyzontu, a po prawej obraz jest spolaryzowany ±45 stopni. Pola elektryczne i magnetyczne są pokazane na niebiesko i brązowo.
Podwójna polaryzacja pozioma i pionowa była używana przez wiele lat w systemach bezprzewodowych, ale w większości została zastąpiona polaryzacją skośną (patrz rysunek 4), w której dwie anteny o polaryzacji liniowej promieniują pod kątem 45 stopni (+45 stopni i -45 stopni) od poziomu i pionowe — czyli w połowie odległości między dwoma podstawowymi kątami polaryzacji. Kąty polaryzacji nie muszą wynosić 45 stopni, aw niektórych aplikacjach, w tym w systemach komunikacji satelitarnej, nie są, z powodów specyficznych dla ich środowiska operacyjnego. Oczywiście branża bezprzewodowa mogła wybrać wariant inny niż 45 stopni, ale dzięki temu producenci coraz częściej go wspierali, zapewniając jego długowieczność.
Korzyści z konfiguracji skośnej
Różne badania wykazały, że ta konfiguracja nachylenia ± 45 stopni może zapewnić korzyści, których nie zapewniają konfiguracje H i V. Podwójna polaryzacja skośna znajduje się w połowie drogi między poziomą a pionową, a sygnały z dwóch anten łączą się w liniowo spolaryzowaną falę nadawczą, dzięki czemu odbiór można poprawić w stosunku do czystego H lub V. Ukośna polaryzacja również dowiodła swojej zdolności do zapewniania poprawy sygnału również przez liście jak w warunkach NLOS.
Ponadto skośna polaryzacja może zminimalizować niektóre skutki zmienności sygnału, zmniejszyć zakłócenia między antenami i zwiększyć stosunek sygnału do szumu (SNR). Korzyści te dotyczą każdego scenariusza działania, a zwłaszcza środowisk miejskich i innych, w których sygnały są rozproszone, co zmniejsza ich siłę w danej lokalizacji.
W konstrukcji anteny polaryzacja pozioma i pionowa często mają nierówne wzorce i zysk ze względu na fizyczne asymetrie konstrukcji anteny. Można to łatwo zaobserwować we wzorach każdej polaryzacji, w których szerokość wiązki polaryzacji pionowej jest węższa niż szerokość wiązki poziomej. W rezultacie wzmocnienie sygnału pionowego jest słabsze w pobliżu krawędzi sektora, co powoduje nierównowagę łańcucha. W konfiguracji skośnej ±45 stopni w antenie nie ma fizycznych asymetrii, a każda polaryzacja ma prawie identyczne wzory, które wyrównują siłę sygnału obu polaryzacji.
Odporność na zaniki sygnału
Wydaje się, że polaryzacja skośna jest w stanie lepiej znosić efekty zaniku spowodowanego odbiciami niż polaryzacja pozioma/pionowa, a niektóre źródła podają jej zdolność do redukcji zakłóceń, gdy istnieje wiele jednoczesnych emiterów. Wreszcie odbierane sygnały zwykle pojawiają się na końcu odbiorczym bardziej pionowo niż spolaryzowane poziomo, tworząc nierówną zależność, ponieważ polaryzacja pionowa często dostarcza silniejszy sygnał niż jego odpowiednik poziomy w miejscu odbioru. Ukośna polaryzacja może zminimalizować ten problem, wyrównując poziomy sygnału z obu orientacji.
Chociaż skośna polaryzacja powinna teoretycznie powodować zmniejszenie budżetu łącza o 3 dB (o połowę mocy) spowodowane niedopasowaniem polaryzacji, propagacja wielościeżkowa powoduje jej przywrócenie, ponieważ polaryzacja nie jest już czysto pozioma/pionowa i ma nachylenie ±45 stopni. Rezultatem jest zazwyczaj tylko zmniejszenie budżetu łącza o 1 dB.
PANEL 868MHz to starannie zaprojektowana i wykonana antena kierunkowa na nielicencjonowane w Europie, pasmo 863-870MHz.
Typowe zastosowania to monitoring i transmisja cyfrowa niewielkich ilości danych (do 40 kbps).
- Tunele, przejścia podziemne itp.
- Energia (wiatrowa, panele słoneczne),
- Irygacja, nawadnianie,
- Inteligentne budynki
- Internet rzeczy
- Telemetria,
- Radiowe sieci czujników,
- Śledzenie ludzi i przedmiotów,
- Geolokalizacja,
- Bezpieczeństwo pracowników.
- Pokrycie sygnałem ściśle okreslonego obszaru.